Leading Wholesale Trader of neodymium magnets top suppliers, disc neodymium magnets, disc shaped neodymium magnets, neodymium round magnets, n35 disc round magnet and disc magnets 12x3mm n35 garde from New Delhi.
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Dimensions | 5 mm dia |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Dimensions | 5 mm dia |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N38 |
| Applications | Computer Hard Drive Magnets |
| Coated | Nickel |
| Dimensions | 5 mm Dia |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 120 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Size | 12X3 |
| Magnet Grade | N35 |
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Coating | NICKEL |
| Color | SILVER |
₹ 0.9 / Unit Get Latest Price
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Brand | Ivaana Magnets |
₹ 4.5 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Box Magnet |
| Material | Ndfeb |
| Shape | Round |
| Magnet Grade | N38 |
| Size | 8 x 1.5 mm |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Packet |
Get Latest Price
| Shape | Rod (Cylinder) |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 80 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
Mr. Gupta (CEO)
K.P.Overseas
1st Floor, 2447, Naiwara, Chawri Bazar
New Delhi - 110006, Delhi, India