Leading Wholesale Trader of n35 grade magnet for boxes, round magnet for flap boxes, n35 power magnet supplier, block magnet 10x4x1.5mm n35 grade, block magnet 10x10x2mm n35 grade and magnetic rectangular block from New Delhi.
₹ 2.50 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Sensors / Electronic devices |
| Dimensions | 15 mm Dia |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 80 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Box Magnet |
| Brand | IVAANA MAGNETS |
| Material | Ndfeb |
| Shape | Rectangular |
| Magnet Grade | N35 |
| Size | 10X4X1.5 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Box Magnet |
| Brand | IVAANA MAGNETS |
| Material | Ndfeb |
| Shape | Round |
| Magnet Grade | N35 |
| Size | 10X10X2 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Magnet Grade | N35 |
| Shape | Rectangular |
| Material | Ndfeb |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Packaging | Packet |
| Color | Silver |
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Magnet Grade | N35 |
| Material | Ndfeb |
| Shape | Round |
| Coating | Nickel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Packaging | Packet |
₹ 375 / Piece Get Latest Price
| Dimensions (LxW or Dia) (mm) | 50x50 mm |
| Shape | Bar (Block) |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Magnetic Separators / Lifting Apparatus / Magnetic Clamps |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Brand | IVAANA MAGNETS |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 80 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
| Thickness ( mm ) | 12.5 mm |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 17 / Unit Get Latest Price
| Material | Ndfeb |
| Usage/Application | For Name Badge |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Polished |
| Magnet Grade | N35 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Dimensions | 30x20 mm |
| Magnet Grade | Alnico 2 |
| Shape | Bar (Block) |
| Material | Alnico |
| Applications | Computer Hard Drive Magnets |
| Thickness | 1 mm |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
Mr. Gupta (CEO)
K.P.Overseas
1st Floor, 2447, Naiwara, Chawri Bazar
New Delhi - 110006, Delhi, India