We are a leading Wholesale Trader of neodymium disc magnet, neo disc magnet, ndfeb magnet 10x5mm n35 grade, magnet importer in delhi, bonded neodymium iron boron permanent magnets and bonded ndfeb magnets from New Delhi, India.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Computer Hard Drive Magnets |
| Dimensions | 6 mm Dia |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 80 Deg. C |
| Curie Temperature (Deg. C) | 310 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 2.9 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N52 |
| Applications | Sensors / Electronic devices |
| Dimensions | 8 mm Dia |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 80 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
| 5x1.5 mm | 15x1.5 mm |
| 6x1.5 mm | 15x2 mm |
| 7x1.5 mm | 15x3 mm |
| 8x1.5 mm | 18x1.5 mm |
| 8x2 mm | 18x2 mm |
| 8x3 mm | 18x3 mm |
| 10x1 mm | 20x2 mm |
| 10x1.5 mm | 20x3 mm |
| 10x2 mm | 20x6 mm |
| 10x3 mm | 25x2 mm |
| 10x5 mm | 25x3 mm |
| 12 x1.5 mm | 25x25 mm |
| 12x2 mm | 30x6 mm |
| 12x3 mm | 5x3 mm |
₹ 7.50 / Piece Get Latest Price
| Size | 10X5 |
| Magnet Grade | N35 |
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Coating | NICKEL |
| Color | SILVER |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Box Magnet |
| Brand | IVAANA MAGNETS |
| Material | Ndfeb |
| Shape | Round |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Ring |
| Thickness | 5 mm |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Automobiles & Vehicle Components |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Titanium Nitride (TiN) |
| Colour | White |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Bonded Neodymium |
| Magnet Grade | N48 |
| Applications | Acoustic Instruments(Microphones / Headphones / Loudspeakers) |
| Thickness | 5 mm |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Chrome |
| Colour | White |
| Maximum Working Temperature | 100 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Shape | Bar (Block) |
| Dimensions | 25x10 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Sintered NdFeB |
| Magnet Grade | N35 |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Shape | Cup & Pot |
| Material | Neodymium |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 80 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Width | A4 |
| Shape | Sheet / Rolls |
| Applications | Packaging Closures / Packaging Materials |
Mr. Gupta (CEO)
K.P.Overseas
1st Floor, 2447, Naiwara, Chawri Bazar
New Delhi - 110006, Delhi, India