Our range of products include disc magnet, block magnet for purses and single side magnet.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Dimensions | 20 mm Dia |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 100 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
₹ 2.50 / Piece Get Latest Price
| Shape | Bar (Block) |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Brand | ivaana magnets |
₹ 1 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N38 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
Single side magnet, magnet for rigid boxes
Mr. Gupta (CEO)
K.P.Overseas
1st Floor, 2447, Naiwara, Chawri Bazar
New Delhi - 110006, Delhi, India