Providing you the best range of neodymium magnets 8x1.5 mm n35 grade, neodymium magnets supplier, round magnet for flap boxes, round magnets for boxes, neodymium disc magnet and neodymium magnets 20x2mm n35 grade with effective & timely delivery.
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Dimensions | 8 mm Dia |
| Dimensional Tolerance | +-0.15 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Strength (Vertical Pull) | 0 - 0.5kg |
| Maximum Working Temperature | 120 Deg. C |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Magnet Grade | N35 |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Material | Ndfeb |
| Shape | Round |
| Thickness | 50 mm |
| Coating | Nickel |
| Packaging | Packet |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Size | 20X2 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Size | 10X10 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 2.25 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Size | 10X2 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Size | 8X2 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Magnet Grade | N35 |
| Brand | IVAANA MAGNETS |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Size | 10X5X1.5 |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Material | Ndfeb |
| Shape | Rectangular |
| Coating | NICKEL |
| Color | SILVER |
₹ 2.5 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Size | 5X1.5 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 0.80 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Size | 4X1.5 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 0.9 / Unit Get Latest Price
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Dimensional Tolerance | +-0.1 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Brand | Ivaana Magnets |
₹ 2.50 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 0.9 / Piece Get Latest Price
| Magnet Grade | N38 |
| Material | NdFeb |
| Shape | Round |
| Thickness | 50 mm |
| Usage/Application | Used In Electric Motors For Cordless Tools, Hard Disk Drives, And Jewelry Clasp |
| Coating | Nickel |
| Packaging | Packet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Material | Ndfeb |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Size | 13X10 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Shape | Disc |
| Material | Neodymium |
| Magnet Grade | N35 |
| Applications | Computer Hard Drive Magnets |
| Dimensional Tolerance | +-0.15 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Applications | Toys / Magnetic Tools / Gifts & Packaging |
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Size | 30X6 |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 2.50 / PIECE Get Latest Price
| Magnet Grade | N38 |
| Applications | Sensors / Electronic devices |
| Shape | Ring |
| Material | Neodymium |
| Dimensional Tolerance | +-0.05 mm |
| Plating / Coating | Ni-Cu-Ni |
| Colour | Silver |
| Maximum Working Temperature (Deg. C) | 80 Deg. C |
| Country Of Origin | Made In India |
Get Latest Price
| Shape | Round |
| Material | Ndfeb |
| Magnets Type | NEODYMIUM |
| Usage/Application | Box Magnet |
| Size | 7X1.5MM |
| Magnet Grade | N35 |
| Color | SILVER |
| Coating | NICKEL |
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Width | A4 |
| Shape | Sheet / Rolls |
| Applications | Packaging Closures / Packaging Materials |
Mr. Gupta (CEO)
K.P.Overseas
1st Floor, 2447, Naiwara, Chawri Bazar
New Delhi - 110006, Delhi, India